Razsmerniki
Razsmerniki so naprave, ki spreminjajo obliko električnega toka iz enosmerne (DC) v izmenično (AC) ali obratno. Obstaja več vrst razsmernikov, vsak s svojimi specifičnimi značilnostmi in nameni. Glede na izhodno krivuljo izmeničnega toka, ločimo:
Sinusni razsmerniki: Proizvajajo čist sinusni valovni signal, ki je enakomeren in podoben valovnemu signalu, ki ga dobimo iz javnega električnega omrežja. Uporabljajo se za napajanje občutljivih elektronskih naprav, kot so računalniki, televizorji, induktivni porabniki, medicinska oprema.
Modificirani sinusni razsmerniki: Proizvajajo spremenjen oblikovan sinusni valovni signal, ki se nekoliko razlikuje od popolnega sinusnega signala. So cenovno ugodnejši in se uporabljajo za osnovne električne naprave, kot so hladilniki, peči, luči in ročna orodja.
Razsmernike, ki pretvarjajo elektriko pri proizvodnji obnovljive energije, ločimo na:
Otočni razsmerniki: Uporabljajo se za pretvorbo enosmerne energije, proizvedene iz sončnih panelov ali vetrnih turbin, v izmenično energijo za samooskrbne sisteme, ki niso povezani z javnim električnim omrežjem.
Omrežni razsmerniki : So namenjeni za priključitev na javno električno omrežje in omogočajo pretvorbo enosmerne sončne ali vetrne energije v izmenično energijo, ki jo je mogoče uporabiti v gospodinjstvih ali poslovnih objektih ter presežke oddajajo nazaj v omrežje.
Hibridni razsmerniki: So kombinacija otočnih in omrežnih (on-grid) razsmernikov ter omogočajo preklapljanje med različnimi viri energije, kot sta sončna energija in električno omrežje. Običajno so hibridni razsmerniki z baterijami, ki omogočajo hrambo presežme energije.
Vsaka vrsta razsmernika ima svoje prednosti in omejitve, zato je pomembno izbrati pravi tip glede na namen uporabe, vrsto električnih naprav in energetske potrebe sistema.